‘’Uzam ve zaman’’ tablosu evrende değişim gibi bir kavramı, organik ve inorganik formlarla ele alarak hiperrealist bir üslupla yorumlar. Bunun yanı sıra özne ve gerçeklik kavramı arasında bir diyalektik kurar. Eskiden sanat tarihinde gerçeklik ile özne arasında bağımsız bir ilişki vardı. Gerçeklik özneden bağımsız bir şekilde var oluyordu, halbuki bu gün gerçeği özne, inşa ediyor. ‘’Uzman ve Zaman‘’da ki gerçeği, özne kurguluyor.

 

37. DYO Sanat Ödülleri

1967 yılında Durmuş Yaşar’ın öncülüğünde “Dyo Resim Yarışması” olarak başlayan, 2017 yılında “Dyo Sanat Ödülleri” olarak isim değişikliğiyle yoluna devam eden yarışma 50 yıldır aralıksız sürüyor. 37. Dyo Sanat Ödülleri’nin seçici kurulu Prof. Dr. Şeniz Aksoy, Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen, Prof. Neş’e Erdok, Prof. Dr. Hasan Kıran, Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Umur Türker, Hürriyet Gazetesi Kültür Sanat Müdürü İhsan Yılmaz’dan oluştu.

Bu yıl teması “Evrende Dönüşüm” olarak belirlenen yarışmaya, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ve Özbekistan’dan sanatçılar da katılım gösterdi. 463 sanatçının 790 eserle yarıştığı 37’inci Dyo Sanat Ödülleri’nde Cihan Gündüz” Uzam ve Zaman” adlı eseriyle, pentür dalında sergilenmeye değer bulundu.

 

5-30 Nisan 2018-2019


37.Dyo Sanat Ödüllerinde ödül alan ve sergilenmeye değer eserlerin bulunduğu sergi, 30 Nisan 2018 tarihine kadar Cermodern Sanatlar Merkezi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Eserler Eskişehir, İzmir ve Bursa ve Ankara’nın ardından Adana ve İstanbul’da sergilenecektir.

____________________________________________________________________

DYO Sanat Ödülleri:
Devlet sergilerinin yanı sıra, özellikle genç sanatçı kuşağının büyük oranda katıldığı sanat etkinliği olma özelliğini de taşıyan DYO Sanat Ödülleri, Adnan Çoker, Zahit Büyükişleyen, Mustafa Ayaz, Kadir Ata, Alaattin Aksoy, Cavit Atmaca, Cuma Ocaklı, Devrim Erbil, Ekrem Kahraman, Yalçın Gökçebağ ve Mehmet Güler gibi Türk Resim Sanatı’nda isim yapmış pek çok usta ressamın eserlerine ev sahipliği yaptı ve gerek katılımcıları gerekse başvuran eserlerin niteliğiyle her geçen gün önemini artırdı. Yarışma bugün, resim sanatına değerli isimler katmanın yanı sıra resim sanatındaki ulusal ve uluslararası güncel gelişmelerin, yeni eğilimlerin ve araştırmaların da değerlendirildiği bir platform haline geldi.
Detaylı bilgi için: www.yasarvakfi.org.tr